LEADERSHIP TEAM

David Godfrey – Headteacher

Nick Heaford  – Senior Leader/ Foundation Subject Teacher

Brian Smith – Senior Leader/ Foundation Subject Leader PE

Matthew Hope – Senior Leader/Year Tutor Year 6/ Teacher of General Subjects

Lynn Johnson – Senior Leader/Foundation Subject Leader Design and Technology Food/Textiles

 

TEACHING STAFF

Sean Burnside – Foundation Subject Leader History

Emma Campbell – Teacher of General Subjects

Dawn Charlton – Assistant Core Subject Leader Maths /Teacher of General Subjects

Alison Davison – Teacher of General Subjects

Mark Dougall – Teacher of Maths

Nyima Drayang – Assistant Core Subject Leader Maths

David Fairlamb – Core Subject Leader Computing/ Gifted & Talented Co-ordinator

Karen Ferguson – Year Tutor Year 5

Scott Gibson – Core Subject Leader Maths

Alison Goel – Teacher of General Subjects

Kate Grimshaw – Teacher of PE

Kristian Grundy – Foundation Subject Leader Art

Hannah Hardwick – Teacher of MFL

Sarah Harker – Teacher of General Subjects

Helen Heaney – Teacher of English

Sarah Hill – Foundation Subject Leader Design Technology/Hard Materials

Natalie Horsman – Teacher of English

Claire Jackson – Teacher of General Subjects

Lynn Kerr –  Head of English

Rachel Knowles – Teacher of PE

Julie MacNaughton – Foundation Subject Leader Music

Megan Maddison – SEN/MLD Co-ordinator

Debra McMorrow – Teacher of General Subjects

Joanne Murray – Teacher of Maths

Helen Orchard – Teacher of Science

Julie-Ann Ord – Teacher SEN

Jonathan Roys – Year Tutor Year 7/Foundation Subject Leader Citizenship

Sheryl Scott – Core Subject Leader Science

Vicky Scurfield – Teacher of General Subjects/ Foundation Subject Leader RE

Gill Sinclair – Teacher of General Subjects

Joanne Twizell – Teacher of General Subjects

Sarah Vickers – Foundation Subject Leader MFL

Neil Wallbank – Year Tutor Year 8/ Foundation Subject Leader Geography

Susan Winterburn – Core Subject Leader English

 

NON-TEACHING STAFF

Mickilea Askins – Cover Supervisor

Jane Barrett – Data Manager

Telford Bell – Technician

John Bolam – Caretaker

Alison Brennand – Finance Assistant

Claire Butterworth – Administration Assistant

Kathleen Caslaw – Lunchtime Supervisor

Sam Collins – Apprentice

Jackie Cornforth – Caretaker

Nicola Everitt – Technician

Lisa Fairley – Learning Mentor/Teaching Assistant

Lisa Fox – Cover Supervisor

Jayne Henry – Teaching Assistant

Arlene Johnson – Lunchtime Supervisor

Jennifer Laidler – Teaching Assistant

Fiona Lister – Lunchtime Supervisor

Julie McGinley – Teaching Assistant

Sacha McGregor – Teaching Assistant

Shazon Miah – Lunchtime Supervisor

Jaime Murphy – Teaching Assistant

Amy Pickering – Apprentice

Tracy Potter – Finance Assistant

Carol Richardson – Teaching Assistant

Alison Robson – Teaching Assistant

Joanne Robson – Administration Assistant

Pauline Roper – Teaching Assistant Hayley Tate HR Manager

Michelle Tate – School Business Manager

Susan Wall – Teaching Assistant

Julie Warkcup – Teaching Assistant

Joanne Wilson – Administration Assistant

Victoria Witherspoon – Teaching Assistant

 

PERIPATETIC MUSIC STAFF

Catherine Freeman – Flute

John Hedley  – Guitar

Ian Hetherington – Orchestral Percussion

David Jobson – Piano and Keyboard

Andrew Slade – Violin, Viola, Cello and Double Bass

Catherine Stephens – Singing Tuition

Sarah Teoh – Recorder

TOP